Archiwum 2022 roku

Powrót


10 grudnia 2022 r. - Wernisaż wystawy Haliny Babickiej pt.”Fotoimpresje”

W Multimedialnej Galerii Obrazu na Starej Kopalni mogliśmy uczestniczyć w wernisażu wystawy Haliny Babickiej, ostatniej z cyklu dziesięciu wystaw pod hasłem „DEBIUTY”.
Halina Babicka – kobieta nieprzeciętna, gotowa do podejmowania życiowych wyzwań, otwarta na świat, jego piękno i różnorodność. Dobry stan ducha, umysłu i ciała zachowuje dzięki licznym pasjom, szczególnie sportowym między innymi, narciarstwu, tenisowi, turystyce rowerowej. Ze swoim ulubionym psem odbywa długie spacery, mając wtedy czas na rozmyślanie, obserwację przyrody, oddawanie się urokom krajobrazu. Być może ten ciekawy styl życia wpłynął niegdyś na narodzenie się kolejnej pasji –fotografowania. W Jej zdjęciach jest zawarta głębia i bogactwo Jej osobowości - kobiety kochającej życie i umiejącej czerpać z niego to co piękne, zdrowe i ciekawe. Pasja Halinki to właściwie miłość do penetrowania świata na rowerze, nartach, czy też pieszo z aparatem w ręku. Jej „trofea” fotograficzne mają dużą wartość artystyczną i stanowią bogaty wizerunek Jej kreatywnej osobowości.

Jadwiga Łozińska


Wernisaż wystawy Haliny Babickiej pt.”Fotoimpresje”
Wernisaż wystawy Haliny Babickiej pt.”Fotoimpresje”

10 grudnia 2022 r. - Podsumowanie projektu „Debiuty”.
Dziesięć wystaw członków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej na start działalności kolejnej dekady

Miniony rok zapisał się w pamięci członków i sympatyków KFK /PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej, jako czas wyjątkowego wydarzenia w życiu komisji – jubileuszu 10 lecia naszej działalności. Był czasem podsumowania pokaźnego dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii, każdego z nas - indywidualnie, co stało się zarazem cennym artystycznym skarbem naszej wspólnoty twórczej. Bogactwo naszych fotograficznych osiągnięć jest wynikiem nie tylko talentu i pasji każdego z nas, ale również wielkiego poświęcenia twórczego, permanentnego zgłębiania tajników fotografii, starań o pokonywanie coraz wyżej stawianych sobie wymagań. Dlatego dziś odczuwamy niezwykłe wzruszenie i satysfakcję z faktu, że połączyła nas fotografia z tak wspaniałym rezultatem. Postanowiliśmy w bieżącym roku podsumować nasz jubileusz cyklem wystaw pod hasłem „ Debiuty”, w których 10 autorów miało wspaniałą okazję zaprezentować swoją autorską twórczość po raz pierwszy na 10 indywidualnych wernisażach. Naszą pamiątką po tym przedsięwzięciu jest fotoalbum autorskich zdjęć, zaprezentowanych na wystawie, wspomnienie miłych opinii Gości, gratulacji oraz wielka osobista satysfakcja, z którą wkraczamy w kolejną dekadę naszych zmagań z fotografią, pełni zapału, nowych pomysłów, planów i nadziei na dalszą przyjazną, konstruktywną współpracę członków naszych komisji.

Jadwiga Łozińska


Podsumowanie projektu „Debiuty”

10 grudnia 2022 r. – Wernisaż wystawy Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej

W sobotni, grudniowy wieczór w Galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury odbyło się nasze coroczne, uroczyste spotkanie na XI już Dorocznej Wystawie Fotografii z cyklu „Inspiracje”. Świętowaliśmy w gronie członków naszej komisji, sympatyków oraz Gości - przedstawicieli PTTK - Zarządu Głównego i Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej , którzy rokrocznie zaszczycają nas swoją obecnością w chwilach dla nas znaczących i doniosłych. Ekspozycja fotograficzna naszych artystów zaskakiwała różnorodnością i oryginalnością zarówno treści jak i formy warsztatowej, świadczącej o coraz większym wnikliwym artystycznym oku i śmiałym podejściu do interpretacji obrazu. Autorzy zachwycili swoich fanów wrażliwością na zjawiska obserwowane w otaczającym ich świecie - zauroczyli pejzażami odkrywanymi w niecodziennej scenerii, skrycie i cierpliwie podglądanymi i fotografowanymi niepospolitymi gatunkami ptactwa w naturalnym środowisku ich życia, roślinami, które inny wymiar piękna osiągnęły dzięki artystycznym kadrom podyktowanym wysublimowaną intuicją autorów. Wystawa zgodnie z zamysłem twórców była kolejną okazją do zaprezentowania nowych dokonań artystycznych, poddania ich pod emocje widzów i skonfrontowania wyeksponowanych treści z ich wrażliwością. W ocenach gości wybrzmiewa jednoznacznie podkreślana wysoka wartość merytoryczna, artystyczna i nade wszystko emocjonalna wernisażu, co zdecydowanie świadczy o sukcesie naszego przedsięwzięcia.

Jadwiga Łozińska


Wernisaż wystawy Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej
Inspiracje - Wystawa członków KFK PTTK Wałbrzych

05 listopada 2022 r. – Wernisaż wystawy pt. "Moje wędrowanie" autorstwa Walenty Krzysiek

05.11.2022 r. Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury miało miejsce otwarcie wystawy Walentego Krzyśka pt. „Moje wędrowanie”.

Postanowiliśmy w bieżącym roku podsumować nasz jubileusz cyklem wystaw pod hasłem „ Debiuty”, w których 10 autorów będzie miało wspaniałą okazję zaprezentować swoją autorską twórczość po raz pierwszy na 10 indywidualnych wernisażach

W listopadzie swoje wystawę pt. „Moje wędrowanie” prezentuje Walenty Krzysiek. Jest to dziewiąte z kolei przedsięwzięcie artystyczne z tego cyklu organizowane przez Komisję Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej.

Walenty jest bardzo aktywnym krajoznawcą, którego miłością jest wędrowanie a wrażliwość na piękno krajobrazu pozwala mu dojrzeć to co innym nie jest dane. „Moje wędrowanie” to fotograficzny zapis wyczulonego na piękno i koloryt otaczającego go świata.


otwarcie wystawy Walentego Krzyśka pt. „Moje wędrowanie”

otwarcie wystawy Walentego Krzyśka pt. „Moje wędrowanie”

14 październik 2022 r. - Wernisaż wystawy Tadeusza Rupocińskiego pt. „Dwa spojrzenia”

W art cafe „Pod Pretekstem” miał miejsce wernisaż wystawy Tadeusza Rupocińskiego pt. „Dwa spojrzenia”. Wystawa wpisała się w jubileusz 90 urodzin autora.

Tadeusz Rupociński, nasz dostojny Jubilat – Człowiek wielu talentów i pasji. Podziwiany za wszechstronność własnych życiowych dokonań. Szanowany za wyjątkowość swoich cech charakteru - za wysoką kulturę osobistą, prawość, czy poszanowanie godności - zarówno własnej jaki i innych ludzi. Jego niewątpliwą zaletą jest subtelność, delikatność, ujmujący sposób bycia, często z dozą poczucia humoru i ciepło, którym emanuje wśród licznych swoich przyjaciół. Skupia w swoim bogatym wnętrzu wartości, którymi wyznacza od lat kierunki swego życia prywatnego, zawodowego i artystycznego. Ciekawy Człowiek, mający „wiele do powiedzenia” poprzez swoje dokonania, szeroką wiedzę i bogate doświadczenie na niwie muzycznej, fotograficznej, dydaktycznej, czy krajoznawczej. Jako muzyk, rozpoczynał swoją karierę instrumentalną w murach Filharmonii Wrocławskiej. W latach siedemdziesiątych XX w. stał się jednym z pierwszych filharmoników w rozpoczynającej swoją działalność Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Przez okres swojej aktywności zawodowej wykształcił wielu muzyków instrumentalistów, wyposażając ich nie tylko w umiejętność gry, ale również w szacunek dla tej zacnej sztuki, dla jej wybitnych twórców i wzniosłej historii. Mija siedemdziesiąt lat Jego przygody z fotografią. Na przestrzeni tego czasu miał wiele wystaw autorskich. Każdy wernisaż stawał się przeglądem bogatego dorobku Autora, o wartościowych walorach warsztatowych, artystycznych i estetycznych. Świadomość fotografii wybrzmiewała z każdego kadru, efekty artystyczne, zmuszały widzów do głębszych refleksji, analizy, a tym samym do stawiania pytań sobie oraz twórcy prezentowanych wyjątkowych obrazów. Podążanie za rozwojem, ale też praktyczne sięganie do historii fotografowania zainspirowało Artystę do doświadczeń w posługiwaniu się aparatem otworkowym i zestawianiu efektów z nowoczesną techniką analogową XXI wieku oraz fotografią cyfrową. Takie porównanie daje najlepszy obraz niebotycznej różnicy w widzeniu świata przez sztuczne „ oko” obiektywu dwóch różnych epok rozwoju fotografii. Pokazuje też człowieka niezwykle zaangażowanego w głębię sztuki, gotowego do wnikliwej analizy najdrobniejszych niuansów, które kształtowały fotografię na przestrzeni jej historii rozwoju. Na wystawie pt. „Dwa spojrzenia”, towarzyszącej doniosłemu Jubileuszowi będą zaprezentowane m.in. właśnie efekty wyżej wspomnianych przedsięwzięć naszego Jubilata. Całość ekspozycji pozwoli nam – gościom Jubileuszu przemierzyć wieloletnią drogę artystyczną Tadeusza, gdzie miłość do muzyki przenika się z podziwem dla natury, dając w efekcie niepowtarzalne fotografie – utrwalone momenty współgrania oka z duszą.

Jadwiga Łozińska


Wernisaż wystawy Tadeusza Rupocińskiego pt. „Dwa spojrzenia”

01 października 2022 r. - Wernisaż wystawy Jadwigi Łozińskiej pt. „Idąc swoją drogą”

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni miało miejsce otwarcie wystawy autorskiej Jadwigi Łozińskiej pt. „Idąc własną drogą”.

Jadwiga Łozińska – z natury jest marzycielką, skłonną do kontemplacji, osobą z bogatą wyobraźnią i zamiłowaniem do pisania poezji, szczególnie takiej, o charakterze refleksyjno – filozoficznym. Z zawodu jako nauczycielka, czuła szczególne predyspozycje do pracy w ramach edukacji wczesnoszkolnej - z najmłodszymi uczniami klas początkowych. Zamiłowanie do turystyki, zaowocowało zdobyciem kilku cennych dla niej trofeów - odznak: Korony Gór Polski, Korony Ziemi Kłodzkiej, czy odznaki I stopnia „ Każdemu jego Everest 8848”. Swoje wędrowanie, zwiedzanie i wypoczynek, a także szczególne, zaobserwowane w przyrodzie zjawiska lubi utrwalać na fotografiach i dzielić się nimi podczas wystaw organizowanych przez Komisję Fotografii Krajoznawczej. Prezentowana wystawa „Idąc swoją drogą” to dorobek twórczy ostatnich lat. Pragniemy zabrać Państwa w „drogę”, emocjonalnym szlakiem twórczych poszukiwań ukrytych w krajobrazie „ niespodzianek” – czyli tego, czego na ogół nie dostrzegamy, czasami nie odczuwamy ukrytej wymowy natury, bądź zwyczajnie pomijamy, nie doszukując się w niej niczego wyjątkowego. Spróbujmy więc skonfrontować nasze osobiste wrażenia z propozycjami autorki i przekonać się o bogactwie interpretacji jakie daje fotografia.


Wernisaż wystawy Jadwigi Łozińskiej pt. „Idąc swoją drogą”

Wernisaż wystawy Jadwigi Łozińskiej pt. „Idąc swoją drogą”

02 września 2022 r. - Wernisaż wystawy Lucyny Śmigielskiej pt. „Kobiece spojrzenie”

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni miało miejsce otwarcie wystawy autorskiej Lucyny Śmigielskiej pt. "Kobiece spojrzenie".

LUCYNA - fotografią interesuje się od dawna, aczkolwiek fotografować zaczęła wtedy, gdy została członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. Jej prace przedstawiane były na licznych wystawach prezentujących dorobek Komisji. Interesuje ją zwłaszcza fotografia minimalistyczna „kiedy mniej znaczy więcej" wymagająca bardzo wnikliwej obserwacji i ciekawego jej przedstawienia (zestawianie różnych faktur, kształtów, form, przedmiotów). Lubi fotografować miejsca niezwykłe, owiane tajemnicą, pobudzające wyobraźnię, pozwalające zbudować wiadomą tylko autorowi zdjęć historię. "Kobiece spojrzenie" to tytuł wystawy ukazującej wizję otaczającej ją rzeczywistości, pozwalającej zajrzeć w okna i pomyśleć co się za nimi kryje.


Wernisaż wystawy Lucyny Śmigielskiej pt. „Kobiece spojrzenie”

Wernisaż wystawy Lucyny Śmigielskiej pt. „Kobiece spojrzenie”

20 sierpnia 2022 r. - Podsumowanie X Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

X Ogólnopolski Przegląd Diaporam i Fotografii Cyfrowych organizowany zwyczajowo, corocznie przez Komisję Fotografii Krajoznawczej stał się i w tym roku faktem. Jest naszym małym jubileuszem, a zarazem podsumowaniem prężnie działającej od 10 lat Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Oddziale Ziemi Wałbrzyskiej. Coroczna tradycja „delektowania” się w gronie naszej fotograficznej rodziny, działającej w Oddziałach PTTK w całym kraju, bogactwem i różnorodnością kadrów, możliwościami naszego warsztatu, satysfakcją z naszej osobistej kreatywności jak też możliwością popatrzenia na efekty innych wirtuozów obiektywu - naszych przyjaciół, to prawdziwe święto fotografii. Często oprócz podziwu dla artysty doświadczamy wielkich odkryć, że to co znamy, może zadziwiać w inny, nowy sposób, że nawet najbardziej banalne rzeczy z odpowiedniej perspektywy mogą stworzyć fascynujące, unikalne obrazy. Takie wnioski nasuwają się nam – fotografom dopiero teraz, po wielu latach doświadczeń, kiedy okazywało się, że żmudna obserwacja natury połączona z subtelnością pracy z aparatem fotograficznym zmienia w nas sposób postrzegania i wartościowanie tego co nas otacza względem ciągle niezgłębionych możliwości naszego obiektywu. Przeglądy nasze mają znamienny temat przewodni „Byłem – widziałem – zdobyłem”. Parafrazując go, można by powiedzieć, że w pierwszych latach naszej działalności bywaliśmy tam, gdzie zawiodły nas nasze pomysły, obserwowaliśmy i fotografowaliśmy ucząc się patrzeć okiem naszego obiektywu, wykorzystując sukcesywnie zdobywaną wiedzę i doświadczenie. Z czasem otworzyliśmy się na współpracę z członkami klubów i komisji w innych Oddziałach PTTK naszego kraju. Zapraszamy do udziału w Przeglądzie ludzi podzielających naszą pasję, stwarzając nam wszystkim możliwość do wzajemnego prezentowania własnych osiągnięć, do konfrontacji w zakresie warsztatu i pomysłów w dziedzinie niuansów sztuki, a tym samym ubogacenia naszych dotychczasowych doświadczeń. Parafrazując ponownie tytuł naszej ważnej dla nas dorocznej ogólnokrajowej imprezy, można powiedzieć, że podążamy jeszcze bardziej świadomi celu naszej drogi, postrzegamy świat pewnym, selektywnym, ale i kreatywnym okiem, szukamy potwierdzenia słuszności naszych fotograficznych wyborów u osób z naszego szerokiego grona, a efektem naszej współpracy oraz zaangażowanej penetracji są dojrzałe, coraz bardziej doskonałe zdjęcia - z dozą pokory - bo zawsze mogą być jeszcze doskonalsze.

Jadwiga Łozińska

Podsumowanie X Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

Nagrodzeni w X Ogólnopolskim Przeglądzie Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

W dziale FOTOGRAFIA w wyniku głosowania członków JURY:

  • nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi otrzymała Barbara Ziółkowska za pracę pt. „Samotność” (2020-2022),
  • nagrodę Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej PTTK otrzymała Danuta Kałasznikow za pracę pt. „Nieoczekiwane spotkanie” Zagórze Śląskie (2020).

W dziale DIAPORAMY w wyniku głosowania członków JURY:

  • nagrodę Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi otrzymał Piotr Sadoczyński za pracę pt. „Łeba i okolice”,
  • nagrodę Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury otrzymała Ewelina Świeściak za pracę pt. „Z aparatem przez las”.

Po dwóch autorów w każdej kategorii, którzy otrzymali największą ilość punktów w ocenie jury ETAPU I otrzymuje wyróżnienia:

W dziale FOTOGRAFIA

  • wyróżnienie ufundowane przez Romana Ludwiczuka Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymuje Krzysztof Haase za fotografię pt. Kolna (2022),
  • wyróżnienie ufundowane przez Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej otrzymuje kol. Wojciech Świeściak za fotografię pt. „Śniadanie” (Kostomłoty 2021).

W dziale DIAPORAMY

  • wyróżnienie ufundowane przez Romana Ludwiczuka Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Wałbrzyskiej otrzymuje kol. Wojciech Świeściak za diaporamę „Życie lasu - ptaki”,
  • wyróżnienie ufundowane przez Komisję Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej otrzymuje kol. Ewa Limberger za diaporamę pt. „Kaszubska Golgota”.

Podsumowanie X Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

Podsumowanie X Ogólnopolskiego Przeglądu Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK

20 sierpnia 2022 r. - Wernisaż wystawy Eweliny i Wojciecha Świeściak pt. „Zauroczeni przyrodą”

W Galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni odbył się wernisaż fotograficzny Eweliny i Wojciecha Świeściak pod znamiennym, sugestywnym tytułem „ZAUROCZENI PRZYRODĄ”. Wystawa towarzyszyła X Przeglądowi Diaporam i Fotografii Cyfrowych PTTK – tradycyjnie organizowanemu już od dziesięciu lat. Nasi przyjaciele, Ewelina i Wojciech Świeściak, to pasjonaci fotografii, miłośnicy przyrody, ludzie obdarzeni wrażliwością w odbieraniu świata, ale również mistrzowie obiektywu, artyści potrafiący w wysublimowany sposób wyczuć niepowtarzalny moment, utrwalić wyjątkowy obraz, czy osobliwe zjawisko, wykorzystać darowaną przez pogodę chwilę, czy też stworzyć w przyrodzie kontekst do własnej ciekawej interpretacji, fotografowanej cząstki świata. Swój talent wspierają wyjątkowymi cechami charakteru. Niejednokrotnie kreatywność, intuicja twórcza, cierpliwość, odporność na niewygody, umiejętność współdziałania zawiodła ich tam gdzie odkrywali cenne miejsca do swoich trofeów fotograficznych, a w konsekwencji do decyzji o pokazaniu swoich niebywałych osiągnięć nam – uczestnikom Ich wystawy, gdzie z każdej fotografii biją wspomniane cechy. Zdecydowali, że chcą podzielić się ze swoimi odbiorcami tym, co dla nich ważne, piękne, zdobyte pasją, pracą i poświęceniem, warte, by budowało emocje innych, by dawało możliwość poznawania na nowo znanego nam świata w niespodziewanie innych odsłonach. Niezwykłe ujęcia tajemniczego lasu, światła nie wiadomo skąd, zmieniającego wymowę krajobrazu, w którym mgły, dymy, cienie, promyki, zdają się czarować wyobraźnię. W naszych myślach powstają wtedy niesamowite interpretacje niuansów widocznych na fotografii, często niejednoznaczne w swojej wymowie, ale zawsze oryginalne i niepowtarzalne. Być może po tym, co zobaczyliśmy, zostaniemy zachęceni do spaceru o świcie po ścieżkach pobliskiego lasu, lub po wiosennej łąkowej rosie, czy szeleszczących jesiennych liściach w parku i tak jak Ewelina i Wojtek zauroczymy się pięknem Matki Ziemi.

Jadwiga Łozińska


Wernisaż wystawy Eweliny i Wojciecha Świeściak pt. „Zauroczeni przyrodą”

Wernisaż wystawy Eweliny i Wojciecha Świeściak pt. „Zauroczeni przyrodą”

18 czerwca 2022 r. – Wernisaż wystawy Reni Kończak pt. „Fotograficzne wojaże”

18.06.2022 r. w Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury miało miejsce otwarcie wystawy Reni Kończak pt. „Fotograficzne wojaże”. Wystawa ta była kolejną autorską prezentacją z cyklu „Debiuty”.

„Fotograficzne wojaże” to niezwykle trafny tytuł tego, co pokazała nam autorka. Kuba, Tybet, Indie, Peru i inne egzotyczne miejsca na Ziemi stały się dla Niej celem podróży, a zarazem nieprzeciętnym tematem do fotografowania. Jej fotograficzne trofea są wynikiem wyjątkowej zdolności „podglądania” świata, czyli indywidualnego sposobu postrzegania natury i ludzi oraz wnikania w ich emocje, wzajemne relacje, sposób życia, zwyczaje i to wszystko, czym żyjąc na co dzień, różnią się od siebie. Autorka z wielką umiejętnością pokazuje, że pomimo przepastnych różnic między ludźmi w różnych częściach świata, wyznaczanych przez odległość, odmienność kulturową, mentalność i uwarunkowania geograficzne, ludzie ci, tak odmienni mogą być jednocześnie tak podobni w fundamentach swego człowieczeństwa.


Wernisaż wystawy Reni Kończak pt. „Fotograficzne wojaże”

Wernisaż wystawy Reni Kończak pt. „Fotograficzne wojaże”

3 – 5 czerwca 2022 – Forum Fotografii Krajoznawczej PTTK „Cieszyn 2022”

Prezentowane poniżej zdjęcia powstały podczas Ogólnopolskiego Forum Fotografii Krajoznawczej, trzydniowego pleneru dla kadry instruktorskiej PTTK z całego kraju. Wydarzenie miało miejsce w Cieszynie w dniach 3 do 5 czerwca 2022 r.

Organizatorem Forum jak co roku, była Komisja Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK, a realizatorem Klub Fotograficzny „Start” działający przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie. Ciężar programowy i organizacyjny wydarzenia przyjął na siebie kol. Andrzej Kowol.

Podczas oficjalnego spotkania kadry instruktorskiej na stopień Instruktora Fotografii Krajoznawczej PTTK mianowano działacza naszej Komisji kol. Kazimierza Szymelę. Kaziu gratulujemy i składamy szczere wyrazy uznania. To olbrzymie wyróżnienie, ale w pełni zasłużone.

W Forum uczestniczyli członkowie KFK PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej w osobach: Kazimierz Szymela, Alicja Stańczak, Lucyna Śmigielska, Wojciech Stańczak i Alek Ziółkowski.


Forum Fotografii Krajoznawczej PTTK „Cieszyn 2022”

Forum Fotografii Krajoznawczej PTTK „Cieszyn 2022”

21.05 – 28.05.2022 r. – Plener fotograficzny w Korbielowie

W dniach 21 .05. -28.05.2022 r. odbył się szkoleniowy plener fotograficzny członków i sympatyków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej w malowniczej miejscowości Korbielów położonej na krańcu południa Polski, na zboczach masywu Pilsko 1557 m n.p.m.) w Beskidzie Wysokim (Żywieckim). Miejscowość sąsiaduje z Orawą, która leży u podnóża Babiej Góry (1725 m n.p.m.), a niespełna 21 km od granicy jest zlokalizowane Jezioro Orawskie - Oravska Priehrada.

Uczestnicy pleneru sami wybierali miejsca do których chcieli dojechać lub dojść choćby Pilsko, Hala Miziowa – rozległa polana na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim na wysokości ok. 1230 – 1310 m n.p.m., Zakopane i Gubałówka, Goczałkowice-Zdrój.

Były też takie miejsca, które odwiedzili z aparatami fotograficznymi wszyscy uczestnicy pleneru. Jednym z takich miejsc była Golgota Beskidów – droga krzyżowa wiodąca ze wsi Radziechowy (koło Żywca) na szczyt wzgórza Matyska (609 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim gdzie znajduje się Krzyż Milenijny.

Wszyscy uczestnicy pleneru zwiedzili Zamek w Pszczynie, gdzie mieszkała Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana Daisy von Pless, arystokratka angielska, pani na zamku Książ w Wałbrzychu oraz Zamku w Pszczynie.

Interesowali się też historią tych ziem, dlatego dużą popularnością fotografów cieszyły się skanseny, choćby w samej Pszczynie. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc cieszących się zainteresowaniem fotografów. Potwierdzić mogą to jedynie fotografie poszczególnych członków pleneru.

Panowała niemal rodzinna atmosfera, ponieważ spotkali się ludzie, których połączyła nie tylko wspólna pasja, ale i przyjaźń. Pozostaną wspomnienia, fotografie zapisane obiektywem aparatu i myśl o kolejnym plenerze.

Krystyna Kuriata


Plener fotograficzny w Korbielowie

7 maja 2022 r. - Wernisaż wystawy Krystyny Kuriaty pt. "Pejzaż osobisty"

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni miało miejsce otwarcie wystawy autorskiej Krystyny Kuriaty pt. "Pejzaż osobisty". Fotografia zawsze grała Jej w duszy. Po zakończeniu ścieżki zawodowej wędrując po Polsce i świecie poczuła, że aparat fotograficzny jest dla niej tak samo ważny jak torebka czy plecak, bowiem zdjęcia okazały się magicznym odzwierciedleniem chwili. Przez uwolnienie spustu migawki można zatrzymać światło, emocje, pejzaż, zdarzenie, ludzi tylko trzeba zaangażować serce i rozum, a także mieć w sobie wrażliwość na otaczające piękno i trochę szczęścia. Dla Krysi fotografia stała się pasją, którą realizuje. Dowodem są zdjęcia na autorskiej wystawie pt. "Pejzaż osobisty".


"Pejzaż osobisty"

"Pejzaż osobisty"

09 kwietnia 2022 r. – Wernisaż wystawy Barbary Ziółkowskiej pt. "Ulegając chwili"

W Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni miało miejsce otwarcie wystawy autorskiej Basi Ziółkowskiej pt. "Ulegając Chwili".

Basia całe swoje życie zawodowe związała z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Jako aktor zawsze twórczo wchodziła w powierzone jej role. Z fotografią obcowała przez większość swojego życia wspierając męża w jego fotograficznych poczynaniach. Będąc na emeryturze związała się z Komisją Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej, gdzie środkiem wyrazu emocji – związanych z postrzeganiem przyrody stał się dla niej aparat fotograficzny. W Świecia, jaki ją otacza potrafi dostrzec moment, ten moment, w którym wszystko staje się mniej ważne. Istotne jest jedynie światło, czas ekspozycji i wartość przysłony – naciska spust migawki i jest…
Wszystko to świadczy o ponad przeciętnej wrażliwości autorki i umiejętnego postrzegania otaczającego ją świata.


"Ulegając Chwili"

"Ulegając Chwili"

08 kwietnia 2022 r. - Otwarcie wystawy Waldemara Kałasznikowa pt. "Sekretne życie drzew” w Art Cafe „Pod pretekstem"

Waldemar Kałasznikow geodeta, muzyk, fotograf. Przygodę z fotografią zaczynał jako nastolatek. Od 10 lat aktywnie uczestniczy w pracach Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK, Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej wystawiając swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Zdjęcia, które prezentuje na wystawie są fragmentem zbioru prac, zatytułowanych „Sekretne życie drzew”. W cyklu tym autor pokazuje w niekonwencjonalny sposób wizerunek drzew zranionych, walczących o przetrwanie, wspomagających się nawzajem oraz będących ostoją dla innych gatunków. Na kilku fotografiach pojawiają się też sylwetki ludzi, przechodzących obojętnie obok dramatu który się wokół nich rozgrywa.


"Sekretne życie drzew"

26 marca 2022 r. – Otwarcie wystawy Piotra Sadoczyńskiego pt. "Sycylia - wyspa słońca”

Wernisaż miał miejsce w Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni. Piotr jest członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK O/Z Wałbrzyskiej. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. W nieodległym czasie eksponował dwie wystawy autorskie „Foto pasja” (2019 r.) i „Z ulubionych gór” (2021 r.). Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach fotograficznych. Fotografowanie łączy z miłością do gór - to nierozerwalny duet. Ma szczególny dar zapisywania ulotnych chwil na swój niekonwencjonalny sposób. Najchętniej podgląda świat w promieniach wschodzącym i zachodzącym słońca. Wymaga to wiele poświęcenia i determinacji, ale dzięki tym przymiotom fotografia Piotra ma w sobie olbrzymi potencjał.

Tym razem postanowił zaprezentować zdjęcia z wyprawy na Sycylię, największej wyspy Morza Śródziemnego. Prace są pełne emocji i estetycznych przeżyć.


"Sycylia - wyspa słońca"

"Sycylia - wyspa słońca"

06 marca 2022 r. – Wernisaż wystawy fotografii Pań, członkiń KFK PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej

Dnia 6.03.2022 roku o godz. 17:00 w Galerii „Na Piętrze” Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni odbył się wernisaż wystawy fotografii Pań, członkiń KFK PTTK Oddziału Ziemi Wałbrzyskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

"Samotność niejedno ma imię..." Trudno w prosty i jednoznaczny sposób ją opisać i zdefiniować. Samotność towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i najczęściej postrzegana jest, jako stan negatywny, ale może też być świadomym wyborem, wręcz sprzyjać rozwojowi wewnętrznemu i kreatywności.

Każdy z nas jest inny i taka formuła przewija się oglądając zdjęcie po zdjęciu. Autorki uzmysłowiły nam w jak w różny sposób można postrzegać ten temat i pokazały, że samotność ma różne oblicza. W wielu wypadkach to zagubienie, tragiczne powikłania spowodowane przez los czy złe wybory, ale są i takie gdzie samotność wybiera się dla relaksu i zdrowia psychicznego uciekając przed trudem dnia codziennego.

Zachęcamy do obejrzenie tej wystawy.


"Samotność niejedno ma imię..."

"Samotność niejedno ma imię..."

17 lutego 2022 r. – Wernisaż wystawy Klaudii Rosickiej i Jerzego Noszczyka pt. "Zatrzymane chwile"

W dniu 17.02.2022 r., w Multimedialnej Galerii Obrazu Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Starej Kopalni świętowaliśmy otwarcie wystawy Klaudii Rosickiej i Jerzego Noszczyka pt. „Zatrzymane chwile”.

Klaudia i Jerzy są członkiem Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK O/Z Wałbrzyskiej. Na swojej wystawie pokazali nam zdjęcia o tematyce krajoznawczej wykonane podczas plenerów organizowanych przez Komisję oraz w trakcie wycieczek z Wałbrzyskim Klubem Wędrowców.

Autorzy uczestniczyli w wielu wystawach i konkursach organizowanych przez Komisję Fotografii Krajoznawczej w Wałbrzychu. Łączą miłość do fotografowania z turystyką kwalifikowaną. Ich zamiłowania są formą ucieczki od trudów dnia codziennego.


"Zatrzymane chwile"

"Zatrzymane chwile"